Dlaczego fruktoza to problem?

http://erection-potency.com/de/potenzpraeparate-penisvergroesserung/”

Zastosowanie fruktozy w przemyśle pitnym jest niesamowicie popularne. Statystyki pokazują, iż w USA od 1970 do 2005 roku użytkowanie fruktozy wzrosło znacznie aniżeli o 10 tysięcy procent (!). Syrop wysokofruktozowy (w planie HFCS – ang. high fructose corn syrup) generowany jest, nie z cytrusów, tudzież spośród kukurydzy. HFCS mierzy z 42 do 55% fruktozy, natomiast także fruktoza, kiedy tudzież glukoza w HFCS są w jakości niezwiązanej, i przez owo wyraźnie biodostępnej oraz pilnie wchłanianej niż fruktoza i glukoza z cukru białego. Fruktoza widoczna stanowi ponadto w jakości tzw. fruktozy ostrej zaś istnieje uwalniana poprzez drugie przetwarzanie HFCS. Wynosi aż 99% fruktozy, i osobno w trakcie realizacji może zajść zanieczyszczeniu arsenem, ołowiem zaś dziwnymi metalami ciężkimi.

Swoją sława fruktoza zawdzięcza wielu czynnikom. Syrop wysokofruktozowy istnieje pospolitszy w sztuce niż cukier biały, zaś przy aktualnym istnieje o prawie 20 % piękniejszy z cukru. Kojarzenie przez większość użytkowników fruktozy z rezultatami, uważanymi często zbyt prawidłowe, rozpowszechnianie jej jak ekologicznej choćby gwoli jednostek z faktami zdrowotnymi, daje producentom udaną sprzedaż. Że właśnie właściwie jesteśmy darowiznami fałszywej propagandy, u podstaw której gości tylko żądzę efektu oraz nie dbałość o znajome zdrowie.

Fruktoza, analogicznie jak glukoza, jest węglowodanem prostym. Natomiast o ile glukozę może metabolizować wszystka placówka w swym bycie, o tyle fruktoza jest metabolizowana wyłącznie w wątrobie. W efekcie zmian, którym podlega fruktoza w wątrobie powstają krople tłuszczu zawierające trójglicerydy także puste kwasy tłuszczowe. Cechę spośród ostatnich mas tłuszczowych cierpi w wątrobie plus istnieje sumienna za tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby, i dodatkowe są sprowadzane do mięśni także zapór zachowują się w tkance tłuszczowej. Tłuszcz spadający spośród metabolizmu fruktozy w właściwości zawiesza się w odcinku jamy brzusznej także stanowi ważny za tzw. otyłość brzuszną. Jeśli udzielimy sobie 120 kcal w struktury glukozy to raptem 1 kcal zostanie zamieniona w olej. Jeśli oddamy sobie 120 kcal w figur fruktozy więc aż 40 kcal zostanie zaadaptowane w olej.

http://impactofimpotency.com/pl/potencja-powiekszanie-penisa/”